ZEYNO-1
Güncelleme:19.10.2014 Zarif bir gulet modeli olan ZEYNO-1 bitti! ...devamı

haberlerin tümü
Ana Sayfa Hakkımda Modellerim Tersanem Basında Filikam Gemi Modelcileri Modelciye Öneriler Faydalı Linkler İletişim
 
Her tür gemi modeli özenle hazırlanır
Eski gemi modelleriniz restore edilir


28.12.2009

Türkiye'de gemi modeli yapabilmek !.

Modelciler arasındaki plan istekleri artık taciz boyutunda!.

 

Modelciliğin ,“sen bana çıta gönder,ben sana plan vereyim “ oyunu ya da muhabbeti,modelin ise mutlaka sıfır maliyetle ortaya çıkarılması gereken bir ürün olmadığını ne zaman anlayacağız doğrusu merak ediyorum.

Gemi modelciliği biraz pahalı ancak bir o kadar da ciddi ve saygın bir uğraştır.Her alanda olduğu gibi modelcilikte de yardımlaşma olur,olmalıdır.Ancak bu yardımlaşma daha ziyade bilgi alışverişi düzeyinde kalmalıdır.Modelciler arasında artık taciz derecesine varan plan ve malzeme istekleri ve bu suretle bir şeyleri bedavaya getirme çabaları ile eser üretmeye çalışmak en azından hoş olmamaktadır.  

                                                                              Rasih Verdigil 

 

 

Modelci dostum Sevgili Fatih Karalar'a ait makalenin mizahi bir uslup içeren son paragrafını sizlerle paylaşmak istiyorum.Tamamını okumanızı önerdiğim bu yazının modelciliğe soyunan pek çok arkadaşa yararlı olacağına eminim.

 

Aşağıdaki yazı Fatih Karalar'ın makalesinden alınmıştır.

 

   Anlayacağınız Türkiye'de gemi modeli yapmak zor iş. İşte başınıza gelebilecek bazı olumsuzluklar: İşe yarar tüm kaynaklar yabancı dilde yazıldığından gemi modelciliğinde gelişmeniz yabancı dil bilginizle orantılı olacak. Bilgisayar ve teknik resmi az çok tanıyacaksınız. Yarışmalara jüriler de katıldığından, yarışmaya katılma cesareti gösteremeyeceksiniz. Derneğin düzenlediği bir kurs bulunmadığından kendi başınıza bu hobiyi öğrenmek durumunda kalacaksınız. Bitmek üzere olan modelinize son vuruşu yapma heyecanı içindeyken, sinemaya götürmediğiniz için eşiniz size darılacak veya yaptığınız modelin bordasını zımpara yaparken etrafa yayılan ahşap tozlarından anneniz, eşiniz çok rahatsız olacak esas zılgıtı o zaman yiyeceksiniz Maket bıçağı ile elinizi yaralayacaksınız. Marangoza ücreti karşılığı iki lata biçtirmek için dünyaca dil dökeceksiniz. İleride proxxon daire testere ve güzel bir modelci tornası rüyalarınıza gireceğinden cebiniz epey bir delinecek. Japon yapıştırıcı, tiner kokusu ve boya zerrelerine karşı gerekli tedbirleri almadığınız taktirde ciğerleriniz rahatsızlanma riski taşıyacak. Arkadaşlarınız ve yakınlarınız sizin gemi modeli yaptığınızı duyduklarında “abi yüzüyomu bu?” ya da “satıyor musun bunları?” ya da “dayım cezaevinde kibrit çöpünden yapmıştı sendemi öyle yapıyorsun?” diye saçma sapan sorulara muhatap olacaksınız. Günlerce uğraşıp yaptığınız modelinize “modelci modelcinin modelini beğenmez” felsefesi ile bir kulp takıldığında canınız sıkılacak arşivinizde bulunan, para vererek satın aldığınız kitaplarınızı ve kendinize özel olarak günlerce emek harcayarak çizdiğiniz planlarınızı paylaşmadığınız taktirde insanlar size tavır yapacak. Bu olumsuz durumlardan onlarcasını üretebilirim. Siz bunlar beni etkilemez diye düşünüyorsanız, hiç durmadan bu hobiye başlayın derim. Hayalinizdeki hobileri ertelemeyin, gelin bu gizemli modellerin dünyasında dolaşın.

 

                                                                                      Fatih Karalar

                                                                                    (23 kasım 2009)

 

Makalenin tamamı için tıklayınız.


Haberlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz
  Adres: Gümüşlük Caddesi.Ekin Life Kadıkalesi Evleri.
Kadıkale Resort girişi.N-Blok.No:2 .Turgutreis-Bodrum
GSM: (0532) 361 74 47
E-posta: rasihverdigil@filikam.com
Web Tasarım
bu site yalnız hobi amaçlı olup, ticari bir kuruluş değildir