ZEYNO-1
Güncelleme:19.10.2014 Zarif bir gulet modeli olan ZEYNO-1 bitti! ...devamı

haberlerin tümü
Ana Sayfa Hakkımda Modellerim Tersanem Basında Filikam Gemi Modelcileri Modelciye Öneriler Faydalı Linkler İletişim
 
Her tür gemi modeli özenle hazırlanır
Eski gemi modelleriniz restore edilir


26.11.2013

XANTHOS DENİZDE !.

Güncelleme:26.10.2013

 XANTHOS

Fethiye-Kaş karayolu üzerinde ve Fethiye’ye 50km.uzaklıkta yer alan Xanthos antik şehri ,Likya medeniyetine bir dönem başkentlik yapmıştır.Şehir Xanthos nehri (bugünkü Esen çayı) kenarındaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulmuştur.
Xanthos kenti, birçok önemli özelliklerinin yanında tarihi en çok acılarla dolu kent olarak bilinir. Tarihçiler, kentin birçok kez yerle bir olduğunu veya yandığını fakat yeni şehrin kendi külleri arasından yeniden yeşerdiğini yazarlar.
Şehir M.Ö.546 da Pers’ler tarafından kuşatıldığında Xanthos’lular kahramanca karşı koyup direnmişler,fakat  çaresiz durumda kaldıklarını anlayınca kendi kadın ve çocuklarını öldürüp şehri ateşe vererek yok olmuş, asla teslim olmamışlardır.
Bu toplu intihardan o sırada şehirde bulunmayan 80 aile kurtulmuş ve şehirlerini yıllar sonra yeniden inşa etmişlerdir.

Tekneye adını veren tarihi kaynak işte budur.Modelin ayrıntılı resimleri için MODELLERİM sayfasına gidiniz.

 

Bu gün (26.11.2013 )atölyemde önemli misafirlerim vardı.Arkada soldan sağa Duayen Modelci Süleyman Alper  ve Modelci-Mimar Emre Kunt .Önde ben ve İllüstratör Burçin Baykal.Üstatlarla modelcilik hakkında sohbet ettik.
Xanthos'u uzun uzun  incelediler.Beğeni sözcükleri ve motive edici bu ziyaretleri  için kendilerine teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

XANTHOS ANEKTODLARI.

Bu tekne,çok sevdiğim Yıldırım ailesine ait.Belki de bu nedenle,yapımından çok farklı ve özel bir haz aldım.Bodrum'a yerleşmemde,burayı daha bir sevmemde tüm fertleri mimar olan bu ailenin büyük katkı ve yardımları oldu.Turgutreis'e geldikten 1 yıl sonra "yuvamı yapan" ,hızını alamayıp bir de "atölyemi yapan"  bu insanları hep şükranla anacağım.

Xanthos'ta benim de çok güzel anılarım oldu.Örneğin bu yaşıma kadar deniz ortasındaki bir teknede hiç gecelememiştim.Bu konudaki ilkimi Xanthos ile yaşadım.

Küçüklüğümden beri çok denediğim halde bir türlü tadamadığım "balık tutma keyfi"ni ne yazık ki bu teknede de yaşayamadım.Son çıkışımızda,Mahmut Bey'in verdiği tüm avlanma taktiklerini dikkatle dinleyip oltamı yine bir umutla salladım ama bekle bekle nafile..."Sesime gel,sesime gel" diye çağırıyorum olmuyor,"lüfer tutma duaları" okuyorum yine tık yok,kel kafama çaprazdan şaplaklar atıp son icat "totem"lerimi yapıyorum ı ıh yine yok.Acaba bir insanın hayatı boyunca tek bir tane olsun balık tutamayışı şanssızlık mı ,yetenek mi sayılmalı?Tam "beceriksizlik" acaba genlerimde mi var diye düşünmeye başladığımda ise bunun aileme haksızlık olabileceğini fark ettim ve her zaman olduğu gibi bu işten vazgeçip oltamı bıraktım.Artık dönüşe geçmiş,limana yaklaşmıştık.O sırada Mahmut Bey benim terk ettiğim oltamla koca bir palamut tutmasın mı !.Dualarım yerine gecikmeli ulaşmıştı besbelli.Burukluğumu farkeden Mahmut Bey akşam yemeğimiz olmak üzere zarif bir jest yapmış ve o balığı hediye ederek üzüntümü hafifletmişti.Şimdi düşünüyorum da o balığın av olmasında benim hiç mi payım yoktu?Acaba ben ortamı hazırlamasam,o büyülü sözlerimi sarfetmesem yine o balık o oltaya takılacak mıydı ?

Teknenin havuzluğunda gördüğünüz masada çook uzun saatler ve geceler okey partileri yaptık.Gençlik dönemimde iyi bir masa sporcusu  olmama-ya da öyle söylenmesine-rağmen hiç bu kadar nakavt olduğumu hatırlamıyorum.Masada sürekli uyuyan,oyun sırası kendisine geldikçe hep birlikte seslenerek uyandırdığımız Belgin Hanım'ın o haliyle ikide bir "okey dışarı" yapmasına ne demeli..
Kısacası Sevgili  Yıldırım'lar benden aldıklarıyla teknenin bir sezonluk mazot ihtiyacını fazla fazla karşıladılar.

Bu güzel aileye olan içten sevgim eminim hiç eksilmeyecek.

R.V.

 


 


Haberlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz
  Adres: Gümüşlük Caddesi.Ekin Life Kadıkalesi Evleri.
Kadıkale Resort girişi.N-Blok.No:2 .Turgutreis-Bodrum
GSM: (0532) 361 74 47
E-posta: rasihverdigil@filikam.com
Web Tasarım
bu site yalnız hobi amaçlı olup, ticari bir kuruluş değildir